Rusya’da Eğitim Sistemi

Rusyada eğitim sistemi blog resim

Rusya’da yüksek öğretim, yapı olarak Orta Avrupa sistemine benzer, ancak birkaç önemli farklılıklar vardır. Sistem dört temel bölümden meydana gelir. Bunlar ilk, orta, yüksek ve lisansüstü eğitim şeklinde olmaktadır. Rusya’nın 82 bölgesindeki 776 yüksek öğrenim kurumu uluslararası öğrencileri kabul ediyor ve yurtdışı eğitim hedefiniz olarak Rusya’yı seçmek, sizin için ideal bir tercih olabilir.

Öğrencilerin yüksek öğretim sistemine dahil olabilmeleri için Rusya’da orta öğretimi tamamlamaları 11 sene sürer. Dokuzuncu eğitim yıllarını başarı ile tamamlayan öğrenciler, iki yıl daha ortaöğretime devam etme seçeneği ile birlikte Temel Genel Eğitim sertifikası alırlar. Ek iki yılın tamamlanmasının ardından, Tam Ortaöğretim Sertifikası alırlar. Bu belge, öğrencinin lisansa devam etmeye uygun olduğunun kanıtıdır.

Rusya’daki Üç Tür Yüksek Öğretim Kurumu

Rusya’daki yüksek öğretim kurumları şunları içerir:

  • Üniversite: Her seviyede çok geniş bir program yelpazesi vadeder.
  • Akademiler: Genellikle sanat, mimari veya bilim gibi belirli konu alanlarına adanmış araştırma ve pratik becerilere daha fazla önem verir.
  • Enstitüler: Mesleki eğitim kursları sunar.

Rusya’daki yüksek öğretim sistemi, bilim ve teknoloji alanındaki başarıları ve vurgusu ile tanınmaktadır. Devlet tarafından finanse edilen kurumlarda sunulan derslerin çoğu bilime odaklanır. Ancak beşeri bilimler ve sosyal bilimlerde çok çeşitli programlar da sunulmaktadır.

Son yıllarda ekonomi, işletme ve hukuk gibi diğer alanlarda programlar sunan Rus üniversiteleri, özellikle Türk öğrencilerin ilgi odağı konumundadır.

Rus Eğitim Sistemindeki Lisans Yapısı

Orta öğretimi tamamlayan öğrenciler, lisans eğitimine geçiş yapabilirler. Lisans bölümleri, bir okulda dört senelik tam zamanlı eğitimin sonrasında verilir. Uzmanlık dereceleri, en az beş yıllık eğitimden sonra alınabilir. Daha çok, öğrencinin seçtiği alanda uygulamalı eğitime odaklanılır. Her iki yeterlilik de öğrencilerin bir tezi başarıyla savunmaları ve sınavları geçmesini gerektirir.

Kategoriler

Son Yayınlanan Yazılar

Rusyada Okumak Hakkında

Üniversiteler

İletişim