Yurt dışında üniversite okumak ülkemizde her geçen sene daha çok öğrencinin ilgisini çekiyor. Rusya’da psikoloji eğitimi görmek, öğrencilerin başlıca tercihleri arasında yer almaktadır. Psikoloji, farklı çalışma alanlarına sahip olmanın yanı sıra aynı zamanda bir hayli köklü ve saygın bir bölümdür. Bu durum bilhassa bu alan ile ilgili olan öğrencilerin dikkatini çeker. Psikoloji eğitimi almak aynı zamanda iş gücü piyasasının fazla olması nedeniyle de son derece avantajıdır.

 

Empati, insan psikolojisi ve iletişim alanında da insanın gelişmesini sağlayan bu eğitim ile kendinizi farklı alanlarda uzmanlaştırabilirsiniz. Genel olarak bölüm mezunları, klinik psikoloji, sağlık psikolojisi, adli psikoloji ve eğitim psikoloji gibi alanlarda uzmanlaşarak çalışmaya devam eder. Öğrenciler, seçimleri ilgi alanları, yetenek ve hedeflerine bağlı olarak gerçekleştirir.

Rusya’da Psikoloji Eğitimi Veren Üniversiteler

Psikoloji, Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi Rusya’da da son derece popüler bir bölümdür. Mesleğe olan fazla talebe bağlı olarak ülkedeki çok sayıda üniversite psikoloji eğitimi verir. Eğitim kalitesi ve ücretler göz önüne alınarak öğrenciler, kendileri için en doğru tercihi yapmalıdır.

Rusya’da psikoloji bölümüne sahip olan başlıca üniversiteler arasında St. Petersburg Devlet Üniversitesi, Astrahan Devlet Teknik Üniversitesi, Kuban Devlet Üniversitesi, Kazan Federal Üniversitesi, Moskova Devlet Üniversitesi, Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi, Novosibirsk Devlet Üniversitesi, RUDN Üniversitesi ve Nijniy Novgorod Lobachevsky Devlet Üniversitesi bulunur.

Rusya’da Psikoloji Eğitimi Koşulları

Rusya’da psikoloji okuyan öğrenciler 1 sene hazırlık ve 4 sene de bölümde öğrenim görürler. Hazırlık boyunca Rusça eğitim alan öğrenciler, okulun yanı sıra ülkedeki sosyal hayata da hazırlanırlar. Diğer ülkeler ile kıyaslandığında Rusya, son derece uygun fiyatlı üniversitelere sahiptir. Yaşam maliyeti de Türkiye’deki ile denktir.

Rusya’da üniversite okuyabilmek için denkliği sağlayan bir lise diplomasına sahip olmalısınız. Bununla birlikte ülkemizdeki üniversite sınavına girmenize ya da belirli bir puan almanıza gerek yoktur. Dünya genelinde farklı ülkelerden çok sayıda öğrenci psikoloji eğitimi almak için Rusya’yı tercih eder. Rusya’daki üniversitelerde psikoloji eğitimini başarı ile tamamlayarak diploma alanlar, diledikleri gibi farklı ülkelerde mesleklerini icra edebilirler.

ÜniversitelerBölümlerÜcret $
Kazan Federal ÜniversitesiPsikoloji$2.400
St. Petersburg Devlet ÜniversitesiPsikoloji$4.500
Lomonosof Moskova Devlet ÜniversitesiKlinik psikoloji$6.000
Lomonosof Moskova Devlet ÜniversitesiHizmet Faaliyetlerinin Psikolojisi$6.000

Kategoriler

Son Yayınlanan Yazılar

Rusyada Okumak Hakkında

İletişim