Rusya’da Diş Hekimliği Eğitimi Veren Üniversiteler

İyi bir meslek sahibi olmak ve bunu daha uygun fiyatlı üniversitelerde okuyarak, aynı zamanda da kaliteli eğitim alarak yapmak isteyenler için Rusya, dünyanın her yerinden öğrencilere kapılarını açmaktadır. Dünya siyasetinde ve ekonomisinde sözü geçen bir ülke olarak Rusya’da diş hekimliği eğitimi almak meslek hayatını büyük oranda olumlu etkilemektedir. Eğitim yönünden de oldukça gelişmiş bir ülke olarak, diploma akreditasyonu bakımından çok geniş bir skalaya sahiptir. Rusya’da okuma maliyetleri, ülkemizde başka bir şehirde üniversite okuma maliyetiyle çok farklı değildir. Çok köklü üniversitelerin bulunduğu bir ülke olarak Rusya’da eğitim gördükten sonra ister Rusya’da isterseniz de dilediğiniz bir ülkede iş sahibi olabilme imkanını da bulabilirsiniz.

Hem kazancı hem de seçkin bir meslek olması nedeniyle diş hekimliği, Rusya’da okuyabileceğiniz bölümlerden biridir. Bir tıp dalı olması nedeniyle, ülkemizde oldukça zor kazanılan bir bölüm olarak öğrencilerin karşılarına çıkmaktadır. Rusya’da tıp fakültesine girmek için sınava girme gerekliliği bulunmamaktadır. Eğitim masraflarının kıyaslama yapıldığında daha düşük olması da burayı tercih etme konusunda önemli faktörlerdendir. Türkiye’yle yakın ilişki de olması da Rusya’ya eğitim için ülkemizden çok talep olmasına neden olmaktadır. Uluslararası bir kariyere sahip olmak için Rusya’da eğitim ve yaşam şartlarının yüksekliğinden de faydalanarak, 5 yıllık eğitimi tamamlayabilirsiniz. Dil yeterliliğiniz yoksa 1 yıllık hazırlık sürecinden sonra yabancı dil eksikliğinizi de kapatabilirsiniz. Her üniversitenin diş hekimliği fakültesi ücreti farklı olduğu için, sizin için en uygun da tercih edebilmeniz mümkündür.

Rusya’da Diş Hekimliği Eğitimi Koşulları

Lise diploması ve not dökümü Rusya’da diş hekimliği için yeterli olmaktadır. Rusya’da diş hekimliği okuyup, Türkiye’de çalışmak isteyenler için seviye tespit sınavından 35 puan ve üzeri alma zorunluluğu söz konusudur. Bunun yanında Rusya’daki üniversitelerde diş hekimliği okumak için kabul edilme şartları şunlardır:

Rusya’da diş hekimliği okuyabilmek için lise mezunu olmak ve lise diploma puanınızın 75 ve üzeri olması gerekliliği vardır. Aksi durumda Rusya’da herhangi bir üniversitede diş hekimliği okuma imkanı çok düşüktür. İstenen belgeleri de tamamladığınız takdirde, kontenjan uygunluğu mümkün olduğunda Rusya’da diş hekimliği eğitimi görebilirsiniz.

ÜniversitelerBölümlerÜcret $
Kazan Federal ÜniversitesiDişçilik$4.750
İngilizce Yıllık Lisans Bölüm ÜcretleriDişçilik$6.400
Nijniy Novgorod LobachevskyDişçilik$4.600
Nijniy Novgorod LobachevskyDişçilik$4.600
St. Petersburg Devlet ÜniversitesiDişçilik$7.000

Kategoriler

Son Yayınlanan Yazılar

Rusyada Okumak Hakkında

İletişim

Canlı Destek
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba
Nasıl Yardımcı olabilirim?