Rusya’da Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler

Eğitim alanında tam anlamıyla bir avantajlar ülkesi haline gelmiş Rusya’da tıp eğitimi almak da aslına bakılırsa ülkemizde bir dershaneye gitmenin maliyetiyle eş değer tutulabilir. Amerika ve Avrupa’da da diplomanın geçerliliği olması nedeniyle de artık gençlerin pek çoğu büyük olasılıkla tıp eğitimini burada almayı tercih edebilir. Rusya’da tıp okumak istediğinizde karşınıza pek çok seçenek çıkmaktadır. Sizin için en uygun olanı için başvuru formu doldurabilirsiniz.

Ülkemizde yapılan üniversiteye yerleştirme sınavlarında tıp fakültesini kazanmanın zorluğu, özellikle hayallerinde bu meslek olan gençler için zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle hem eğitim kalitesi hem de Rusya’da ki yaşam şartlarından dolayı artık gençlerin tercihi Rusya’daki tıp fakültesi bulunan üniversiteler olmaktadır. Tıp fakültesi oldukça fazla talep gören bir bölüm olduğu için, Rusya’da tıp fakültesi okuduktan sonra kolaylıkla iş bulabilmek mümkündür. Kazançları da oldukça yüksektir.

Rusya’da tıp eğitimi aldıktan sonra Türkiye’ye dönmek isteyen öğrenciler için de çalışma imkanı geniştir ancak nerede çalışmak isterse istesin seviye tespit sınavına girmesi ve bu sınavdan 100 üzerinden 35 puan alması gereklidir. Bu yönetmelik YÖK tarafından yeni çıkarılmıştır.

Rusya’da Tıp Eğitimi Koşulları

Özellikle sınav kaygısı olan öğrenciler için sınavsız bir üniversiteye gitmek, bununla birlikte çıtayı daha da yükseltip tıp fakültesi okumak hayallerini süsleyebilmektedir. Rusya bu konuda dünya çapında üniversitelerin başında geldiği için, burada öğrenim gören öğrenciler için hayatlarında pek çok kapıyı açacak avantajlara sahiptir. Rusya’da 6 yıl süren tıp eğitimi sonunda diploma denkliğinde yararlanarak istediğiniz yerde çalışma, iş yeri açma imkanına sahip olabilirsiniz.

Rusya’da tıp fakültesi okumaya karar verdikten sonra kriterleri sağlayıp sağlayamadığınıza bakmanız zaruridir. Bu kriterler şu şekilde belirlenmiştir:

  • Rusya’da bir tıp fakültesine kabul edilmek için lise diplomanızın en az 75 olması gereklidir aksi halde Rusya’da bir tıp fakültesinde eğitim alma imkanınız oldukça düşüktür.
  • Rusya’da tıp eğitimi alabilmek için dil yeterliliği şartı öne sürülmektedir. Dil yeterliliğine sahipseniz, üniversitelerin dönem başlarında açtıkları matematik, biyoloji, fizik gibi derslerden başarılı olma gerekliliği vardır. Dil yeterliliği bulunmayan öğrenciler için de 1 yıl hazırlık eğitimi mevcuttur.
ÜniversitelerBölümlerÜcret $
Kazan Federal ÜniversitesiTıp$8.750
Nijniy Novgorod LobachevskyTıp$3.750
Nijniy Novgorod LobachevskyTıp "İngilizce"$5.250
Nijniy Novgorod LobachevskyTıp ve Biyotıp$3.750

Kategoriler

Son Yayınlanan Yazılar

Rusyada Okumak Hakkında

İletişim

Canlı Destek
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba
Nasıl Yardımcı olabilirim?