Petersburg

Petersburg, Rusya’nın Moskova’dan sonra en büyük 2. şehridir. Eski adı Leningrad olan bu şehir, Rus Çarlığı’na 200 yıl başkentlik yapmıştır. Aynı zamanda bu şehir Moskova’dan 715 kilometre uzaklıktadır.

Petersburg hem eğitim hem de ulaşım alanında en gelişmiş şehirlerden bir tanesidir. Avrupa’nın 4. büyük kenti olan Petersburg, tam anlamıyla bir liman şehirdir. Bu şehir Baltık denizi kıyısında bulunan Neva nehri üzerindeki 42 adacık üzerine yayılmıştır.

Petersburg Hakkında Bilgi

Rusya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Petersburg, 6 milyonluk nüfusa sahiptir. 1439 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip olan bu şehir, kültürel merkez olmasının yanı sıra zarif ve göz alıcı binaları ile de bilinmektedir.

Petersburg adeta bir açık hava müzesidir. Şehir çok fazla tarihi yapıyı barındırmakla birlikte her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Dünyanın dört bir yanındaki yabancı öğrenciler de eğitim hayatlarına bu şehirde devam etmektedir.

Petersburg’da Eğitim

Petersburg’da Eğitim, Rusya’nın birçok bölgesine göre oldukça gelişmiştir. Bu şehirde ilk üniversite 1724 yılında kurulmuştur. Günümüzde ise 40’tan fazla üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.

Petersburg kenti özellikle uçak mühendisliği, astronomi ve diğer mühendislik alanlarında öğrencilere kaliteli eğitim vermektedir. Bu sayede kentte alanında uzman olan mühendisler yetiştirilebilmektedir. Ayrıca şehrin önemli bir bölümünü öğrenciler oluşturmaktadır.

Petersburg’da Ulaşım

Petersburg’da Ulaşım oldukça basittir. Şehre Türkiye’den havayolları ile ulaşmak mümkündür. Ayrıca şehir içi ulaşım oldukça hızlı ve nispeten ucuzdur. Petersburg şehrinde demiryolu, metro ve tramvay gibi ulaşım araçlarına rastlamak da mümkündür.

Tüm bunların yanı sıra otobüs, troleybüs ve minibüslerin yanı sıra taksi ağı da oldukça gelişmiştir. Kısaca özetleyecek olursak Petersburg, Rusya’nın en önemli ulaşım merkezidir diyebiliriz

Petersburg’da Gezilecek Yerler

Petersburg gerek doğal güzellikleri gerekse de tarihi yerleri ile pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Petersburg’a gittiğinizde gezebileceğiniz yerler şöyle sıralanabilir:

Aziz Isaak Meydanı
Çarlık Sarayı
Alexander Park
Faberge Müzesi
Peterhof Sarayı
Nevski Bulvarı
Rus Devlet Müzesi
Aurora Kruvazörü
Deniz Katedrali
Vasilyevsky Adası
Tatar Camii
Mermer Saray

Petersburg’a gittiğinizde bu yerleri ziyaret etmeli ve tarihi bilgilerini edinmelisiniz. Bu gezinizde bir rehberden yardım almak sizler için daha iyi bir deneyim olabilir.

Kategoriler

Son Yayınlanan Yazılar

Rusyada Okumak Hakkında

İletişim

Canlı Destek
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba
Nasıl Yardımcı olabilirim?