Novosibirsk

Türkiye’nin başkenti olan Ankara ile kardeş şehir olarak bilinen Novosibirsk, Rusya topraklarında yer alan şehirler arasındadır. köklü bir geçmişe sahip olmasa da pek çok alanda büyük önem taşıyan Novosibirsk şehri, günümüzde sıklıkla ziyaret edilen konumlardan birisidir.

1983 yılında Ob Nehri etrafında kurulan bu şehir, gün geçtikçe ilerleme kaydetmiş ve günümüzde madencilik, endüstriyel gibi pek çok alanda önemli çalışmalar yürütmüştür. Eğitim ve turizm amacıyla da zaman zaman tercih edilmektedir.

Novosibirsk Hakkında Bilgi

Rusya’nın bilim merkezi niteliğinde olan Novosibirsk şehri, 1500’den fazla bilim insanına ve 3400 tane de bilim alanında görev alan kişiye ev sahipliği yapmaktadır. bunun dışında ortalama 1,5-2 milyon nüfusa sahip olan bu şehir, spor ve kültür alanında da önde gelmektedir.

Kayak merkezleri, stadyum, yüzme havuzları gibi birden fazla imkan bulunduran bu şehir, spor yapmak ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen bireylerin de uğrak noktaları arasında yer almaktadır.

Novosibirsk’de Eğitim

Novosibirsk’de eğitim, pek çok ülkede olduğu gibi Rusya hakkında da merak edilen bir konu haline gelmiştir. Bilim merkezi olarak adlandırılan bu şehirde, eğitim için birden fazla imkanın olduğunu görebilirsiniz.

Novosibirsk Pedogoji Üniversitesi, Novosibirsk Devlet Üniversitesi, Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi, Novosibirsk Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi gibi eğitime öncülük eden isimlere de göz atabilirsiniz.

Novosibirsk’de Ulaşım

Şehir içi ulaşım veya farklı ülkelerden bu şehre ulaşma söz konusu olduğunda ulaşımın nasıl gerçekleştiği merak edilmektedir. Novosibirsk’de ulaşım ise aradığınız tüm detaylara ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Öncelikle bahsi geçen bu kente Türkiye’den direkt uçuş olduğunu görebilirsiniz. Ortalama 5,5 saatlik bir uçuşun ardından şehrin merkezine ulaşmanız mümkündür. aynı zamanda Moskova’dan tren ile de seyahat ederek Novosibirsk kentine ulaşabilirsiniz.

Novosibirsk’de Gezilecek Yerler

Birden fazla gezilmesi gereken yerler ile öne çıkan Novosibirsk, merak edilen bir şehir olarak da değerlendirilmektedir. Wonder Park Galileo, Children and Youth Centre Planetarium, N. Roerich’s Museum gibi pek çok konumu mutlaka ziyaret etmeniz tavsiye edilmektedir.

Bahsi geçen bu Rusya şehri ile alakalı olarak merak ettiğiniz diğer tüm detaylara yapacağınız ufak bir araştırma sayesinde ulaşabilir ve şehir hakkında detayları öğrenebilirsiniz.

Kategoriler

Son Yayınlanan Yazılar

Rusyada Okumak Hakkında

İletişim