Moskova

Rusya’nın başkenti olan Moskova, bahsi geçen ülkenin en büyük şehri olarak da bilinmektedir. Pek çok kişinin yaşadığı ve eğitim aldığı bu şehir, sunduğu diğer imkanlar çerçevesinde de merak edilen seçenekler arasında yer almaktadır.

Yüz ölçümü, nüfusu gibi pek çok sayısal verilere bakıldığında şehrin oldukça büyük ve kalabalık olduğu rahatlıkla görülebilmektedir. Aşağıda yer alan bilgileri inceleyerek şehri hakkında diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Moskova Hakkında Bilgi

Moskova şehri, 1081 kilometrekare yüz ölçümü ile Rusya’nın en büyük şehri olarak nitelendirilmektedir. Yaklaşık 12 milyon nüfusa sahip olan Moskova, tarihe bakıldığı zaman 1755 yılında kurulmuştur.

Dünyanın en iyi metro sistemine sahip olması ile de bilinen bu şehir, sahip olduğu imkanlar çerçevesinde 2007 yılında dünyanın en pahalı şehri seçilmiştir. Kısacası Moskova’nın nüfusuna bakıldığı zaman şehirdeki çoğunluğu zenginlerin oluşturduğunu görebilirsiniz.

Moskova’da Eğitim

Moskova’da eğitim, bu şehri eğitim amacıyla ziyaret edecek olan kişiler tarafından merak edilmektedir. Toplamda 13 üniversiteye sahip olan Moskova, başta Rus öğrenciler olmak üzere diğer pek çok yabancı öğrencilere de eğitim imkanı sunmaktadır. Hatta en prestijli 6 üniversitede yabancı öğrencilerin olduğunu görebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Moskova şehrinin birçok üniversitesinde yabancı dil içerikli kurslar da verilmektedir. Yabancı öğrencilerin bu kursları tercih etmesi halinde Rusça dili eğitiminin verildiği de vurgulanan detaylar arasında yer almaktadır.

Moskova’da Ulaşım

Dünyanın pek çok yerinden kolaylıkla ulaşım sağlanabilen bu şehir, Moskova’da ulaşım başlığı altında da incelenmektedir. Şehir içi ulaşımlarda genellikle metro sistemlerinin kullanıldığını görebilirsiniz. Bunun dışında diğer ekonomik seçenekler de bulunmaktadır.

Ulaşım sağlayabilmek amacıyla kart çıkarabilir veya şoföre para vererek de ulaşım seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Troleybüs veya otobüs seçenekleri de istediğiniz pek çok adrese ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Moskova’da Gezilecek Yerler

Tarih açısından da oldukça önemli isimler arasında yer alan Moskova, ziyaretçilerine birden fazla görülmesi gereken adres sunmaktadır. Bunların başında bulunan Kremlin Sarayı, eski dönemlerde savunma kalesi olarak kullanılmıştır ve günümüzde de ziyaretçilerin uğrak noktası olmuştur.

Bunun dışında Arbat Caddesi, İzmoilova Pazarı, Moskova Metrosu ve Puşkin Müzesi de mutlaka ziyaret etmeniz gereken adresler olarak ön plana çıkmaktadır.

Kategoriler

Son Yayınlanan Yazılar

Rusyada Okumak Hakkında

İletişim

Canlı Destek
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba
Nasıl Yardımcı olabilirim?