Rusya’da Hava Durumu

rusyada-hava-durumu-blog-resim

Rusya’da hava durumu hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, çeşitli bölgelerde hava durumunun farklılık göstermesidir. Ülkenin çoğu ılıman bir iklime sahiptir. Ayrıca son yıllarda ortalama hava sıcaklığının yükseldiği biliniyor. Eskiden olan don olaylarının son zamanlarda sık olarak yaşanmadığı söyleniyor. Murmansk ve Sibirya da dahil olmak üzere ülkenin kuzey kısımları, Arktik Okyanusu’nun soğuk kutup bölgesinde yer almaktadır. Daha güneyde, ülkenin geniş alanları ılıman iklim kuşağındadır ve en güneydeki bölgeler subtropikal kuşağa aittir. Doğu bölümü ise muson iklimi etkisindedir. 17 milyon kilometreden daha fazla bir alana sahip olan Rusya, tek tip iklime sahip değildir.

Rusya’nın İklimi ve Hava Durumu

Bu geniş ülke içindeki sıcaklıklar aşırı dalgalanmalara tabidir. Doğu Sibirya’da geceleri -60 dereceye düşen sıcaklıklar görülebilirken, ülkenin merkezindeki bozkır bölgeleri genellikle 35 derece civarındadır. Yağış genellikle daha azdır. Rusya’nın çoğunda rüzgarlar çok kurudur ve soğuk arttıkça nem de düşmektedir.

Rusya’da gün doğumu ve gün batımı zamanları, kuzey yarım küredeki durumlardan önemli ölçüde etkilenir. Günler yazın uzun, kışın kısadır. En uzun karanlık geceler kışındır. Aralık ayında Moskova’da gece yaklaşık 17 saat sürer.

Rusya’da Hava Neden Bu Kadar Soğuk?

Çoğu Rusya şehri, daha ılıman iklimlerde, Uralların batısında ve Kuzey Kutup Dairesi’nin altında yer almaktadır. Ülke nüfusunun yüzde 80’den fazlası burada yaşar. Yazın Moskova’da bile sıcaklıklar 27 dereceye ulaşsa dahi kışlar şiddetli soğuk olarak geçer. Bu bölgenin nispeten soğuk olması ülkenin topografyasından kaynaklanır.

Kuzey kıyılarında dağ yoktur. Bu nedenle kutup rüzgarları ülkenin iç kısımlarına nüfuz edebilir. Urallar, 62 ila 66 derece boylam arasında neredeyse kuzey-güney ekseninde uzanır ve soğuk Arktik hava kütlelerinden korunması mümkün değildir. Daha doğuda ve güneyde Irkutsk yakınlarında dahi kış aylarında -30 dereceye kadar düşen sıcaklıklar görülmektedir.

Kategoriler

Son Yayınlanan Yazılar

Rusyada Okumak Hakkında

Üniversiteler

İletişim

Canlı Destek
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba
Nasıl Yardımcı olabilirim?