Rusya’da üniversite okumak öğrencilere sağladıkları kolaylıklar ile birlikte büyük bir ilgi görmektedir. Öğrenciler, bu sayede hem yeni bir kültürü tanıma ve deneyimleme fırsatına sahip olur hem de yüksek nitelikli eğitim avantajından yararlanırlar. Rusya’da işletme eğitimi en çok talep gören bölümlerden biridir. Mezun olan öğrencilerin dünya genelinde pek çok alanda çalışabilecek olması bu durumun temel sebebidir.

Rusya, her sene dünya genelinde farklı ülkelerden gelen yüz binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Hayat maliyetlerinin yüksek olmaması ve aynı şekilde üniversite öğrenim bedellerinin de uygun olması öğrencilerin yanı sıra ebeveynler için de önemlidir. Genel olarak öğrenciler, üniversite kampüslerinde yer alan yurtlarda konaklar. Böylelikle bir yandan cüzi rakamlar öderler ve bir yandan da güvenli & kolay konaklama fırsatına sahip olurlar.

Rusya’da İşletme Eğitimi Veren Üniversiteler

İşletme konusunda uzmanlık, çalışma hayatında birçok sektörde aranan ve ihtiyaç duyulan bir niteliktir. Buna bağlı olarak Rusya başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında üniversitelerin verdikleri işletme eğitimine büyük bir talep bulunur. Rusya’da da çok sayıda üniversite öğrencilere bu alanda öğrenim görme imkanı yaratır.

Rusya’da işletme bölümüne sahip olan üniversiteler arasında başlıca olarak Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi, Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi, St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, Kazan Federal Üniversitesi, Kuban Devlet Üniversitesi, Ural Federal Üniversitesi, Astrahan Devlet Üniversitesi ve Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi yer alır.

Rusya’da İşletme Eğitimi Koşulları

Rusya’da işletme bölümünde okuyanlar için öğrenim süresi 1 sene hazırlık + 4 sene olarak belirlenmiştir. Uluslararası öğrenciler, İngilizce olarak işletme bölümünde okuyabilir. Diploma sahibi olmak için Rusça bilmeye gerek yoktur. Bunun yanı sıra ülkemizde yapılan üniversite sınavında gerekli puanı almak gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Rusya’da işletme bölümünde okumak istiyorsanız geçerli bir lise diplomasına ve yeterli ölçüde İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekir. Üniversiteye ödenecek öğrenim bedeli her okul için değişiklik gösterir. Bütçeniz için uygun üniversite seçeneklerini dikkate alarak hedefleriniz ile birlikte nihai kararı verebilirsiniz.

ÜniversitelerBölümlerÜcret $
Kazan Federal Üniversitesiİşletme$2.200
İngilizce Yıllık Lisans Bölüm Ücretleriİşletme$5.200
Nijniy Novgorod Lobachevskyİşletme$1.950
Kazan Enerji Üniversitesiİşletme$2.200
Kazan Devlet İnşaat Üniversitesiİşletme$2.200
Ural Federal Üniversitesiİşletme$3.000
St.Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesiİşletme$3.500
St.Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesiİşletme Yönetimi$3.500
St.Petersburg Devlet Politeknik ÜniversitesiStratejik İşletme$3.500
St.Petersburg Devlet Politeknik ÜniversitesiOtel İşletmesi$3.500
St. Petersburg Devlet Üniversitesiİşletme$8.000
St. Petersburg Devlet ÜniversitesiUluslararası İşletme$8.000
Lomonosof Moskova Devlet Üniversitesiİşletme$8.000
Kazan Enerji ÜniversitesiTeknik Sistem İşletmesi$2.200

Kategoriler

Son Yayınlanan Yazılar

Rusyada Okumak Hakkında

İletişim

Canlı Destek
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba
Nasıl Yardımcı olabilirim?