Nijni Novgorod Lobachevsky

Rusya’daki sosyalist devrimin en önemli yazarlarından Maksim Gorki’nin doğduğu yer olan Nijni Novgorod, 1221 yılında Volga nehrinin kıyısında kurulmuştur. Önceki isminin Gorkiy olduğu bilinen bu şehir, 1990 yılında bugünkü ismini almıştır. Bölgede yaşayan halka ise Nijniy adı verilmektedir.

Rusya’yı ziyaret ederek bu şehri gezmek isteyen kişileri birçok doğal güzellik beklemektedir. Bu şehrin tam bir öğrenci şehri olduğu da bilinenler arasındadır. Ayrıca Nijni Novgorod, Rusya’nın en önemli şehirlerinden biri olmakla birlikte eğitim ve kültür merkezi olarak da bilinmektedir.

Nijni Novgorod Lobachevsky Hakkında Bilgi

Nijni Novgorod 2,5 milyonluk nüfusuyla bölgenin en kalabalık şehirlerinden bir tanesidir. Oka ve Volga nehirleri arasında olan bu şehir, oldukça hoş bir görünüme sahiptir. 1990 yılında bugünkü ismini alması ile birlikte popülerliği de giderek artmaktadır.

Nijni Novgorod, başkent Moskova’ya 400 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca Rusya’nın en büyük 4. şehri olması ile birlikte her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Şehrin yüz ölçümü ise 460 kilometrekaredir.

Nijni Novgorod Lobachevsky ’da Eğitim

Nijni Novgorod’da Eğitim ülke çapında çok büyük bir öneme sahiptir. Bu şehirde 8 tane üniversite 1 tane de konservatuar bulunmaktadır. Bu bölgedeki üniversite eğitimi 19. yüzyılda başlamış olup günümüze kadar gelişerek gelmiştir. Bugüne kadar bu bölgede çok sayıda bilim insanı ve mucit yetişmiştir.

Şehirde bulunan üniversitelerden yalnızca 5 tanesi yabancı öğrenci alımı yapmaktadır. Öğrenciler genel olarak Rusya vatandaşlarından oluşur. Ancak yabancı öğrencilerin sayısı hiç de az değildir.

Nijni Novgorod Lobachevsky ’da Ulaşım

Nijni Novgorod’da Ulaşım, Rusya’nın diğer şehirleri ile kıyaslandığında oldukça gelişmiştir. Bu bölgeye Türkiye’den ve Rusya’nın diğer şehirlerinden havayolları ile kolayca ulaşmak mümkündür. Bunun yanı sıra Moskova’dan tren ve karayolu seferleri de düzenlenmektedir. Ayrıca bu bölgede ulaşım oldukça ucuzdur. Moskova’dan yola çıktığınızda hızlı tren ile 3 saatlik bir yolculuk yaklaşık 2 TL’dir.

Nijni Novgorod Lobachevsky ’da Gezilecek Yerler

Nijni Novgorod gerek doğal güzellikler gerekse de parkları ile ünlü olan bir şehirdir. Bu şehirde gezebileceğiniz yerler şöyle sıralanabilir:

  • Yuriev Manastırı
  • Kremlin Kalesi
  • İsviçre Parkı
  • Çariçe Büyük Katerina Milenyum Anıtı
  • Aziz Sofya Katedrali
  • Aziz Nicholas Katedrali
  • Valeri Çkolav Anıtı

Siz de Nijni Novgorod şehrini ziyaret ettiğinizde yukarıda yer alan yerleri mutlaka gezmelisiniz.

Kategoriler

Son Yayınlanan Yazılar

Rusyada Okumak Hakkında

İletişim

Canlı Destek
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba
Nasıl Yardımcı olabilirim?