Rusya’da mimarlık eğitimi son yıllarda öğrenciler arasında artan bir ilgiye sahip. Mimarlık, genel itibariyle her ülkede zor olarak nitelendirilen bir meslektir. Bununla birlikte özellikle bu konuda yeteneği olanlar, mimarlık eğitimini araştırır. Ülkemizde üniversiteler mimarlık bölümü için sınavdan belirli bir puan almayı şart koşar. Ancak sınavdan dilediği sonucu alamayan öğrenciler, hayallerini gerçekleştirmek üzere Rusya gibi ülkelere yönelir.

Rusya, eğitim kalitesi, tarihi ve ekonomisi ile öğrenim görmek için ideal ülkelerden biridir. Uygun fiyatlı üniversiteler, ebeveynlere de büyük ölçüde yardımcı olur. Üniversite sınavında hedeflediğiniz puanı alamasanız dahi hayalinizi gerçekleştirebilmek adına Rusya’da mimarlık okuyabilirsiniz.

Rusya’da Mimarlık Eğitimi Veren Üniversiteler

Rusya’da mimarlık bölümüne olan talep, köklü üniversiteler başta olmak üzere çok sayıda üniversitede eğitimin verilmesine olanak tanır. Mimarlık bölümüne sahip olan Rusya’daki üniversiteler arasında Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, Kazan Devlet İnşaat Üniversitesi, Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi, Astrahan Devlet Teknik Üniversitesi, St. Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi, Kuban Devlet Teknoloji Üniversitesi,  Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi ve Ural Federal Üniversitesi yer alır.

Üniversite tercihi yapılırken hem kampüsün yer aldığı şehir ve koşulları hem de öğrenim ücretleri göz önünde bulundurulmalıdır. Genellikle öğrenciler, kendileri için tesis edilen ve son derece cüzi rakamlara sahip olan yurtlarda konaklar. Öğrenciler, kendileri için en uygun olan üniversitelere başvurmalıdır.

Rusya’da Mimarlık Eğitimi Koşulları

Rusya’da mimarlık eğitiminin süresi 1 yıl hazırlık ve 4 yıl öğrenim olmak üzere toplamda 5 yıldır. 5 yılı başarı ile tamamlayan öğrenciler, aldıkları diploma ile Rusya ve Türkiye başta olmak üzere farklı ülkelerde mimar olarak görev alabilir. Üniversiteler, öğrencilerden yıllık olacak şekilde eğitim bedeli talep ederler. Kazanılan üniversite ve burs durumlarına bağlı olarak ödenmesi gereken meblağ her sene değişmektedir. Bununla birlikte sınava girmeksizin mimarlık bölümünde eğitim görebilirsiniz.

Mimarlık bölümünde okumayı düşünen öğrenciler, yaratıcılık, tasarlama, çizgiler ve matematik gibi konularda yetenekli olmalıdır. Rusya’da üniversitede mimarlık okumak için Türkiye’den ya da başka bir ülkeden aldığınız ve denkliği bulunan bir lise diplomasına sahip olmalısınız.

ÜniversitelerBölümlerÜcret $
Kazan Federal Üniversitesiİç Mimarlık$2.000
Kazan Devlet İnşaat ÜniversitesiMimarlık$1.950
Kazan Devlet İnşaat Üniversitesiİç Mimarlık$1.950
Ural Federal ÜniversitesiMimarlık$3.150

Kategoriler

Son Yayınlanan Yazılar

Rusyada Okumak Hakkında

İletişim