Rusya’da Üniversitelerde Denklik var mı?

View of Moscow Kremlin in summer night. Russia

Rusya – Türkiye Denklik

Kendini eğitim alanında da oldukça geliştirmiş bir ülke olarak Rusya, üniversite eğitimi açısından da öğrencilik hayatının oldukça keyifli geçeceği bir ülkedir. Hem geleceğe hitap eden hem de kaliteli bir eğitim almak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olmuştur. Dünyanın pek çok yerinde bulunan öğrenci için hayatının fırsatı olabilmektedir. Ülkedeki reform hareketleri eğitim alanında da gelişmelere ön ayak olmuş, böylelikle pek çok öğrencinin de burada üniversite okumak hayalleri arasına girmiş diyebiliriz. Rusya’da üniversite denkliği konusunu merak edenler için, Rusya’da bulunan bütün üniversitelerin tüm dünyada denkliğinin olması da tercih edilebilirlik yönünden ilk sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Buradaki her üniversitede görülen eğitim tüm dünyada geçerliliğini korumaktadır. Rusya’da sınavsız olarak üniversite okuma imkanı da bulunmaktadır.

Dışarıdan gelen öğrencilerin 1 yıl kadar hazırlık okuyarak Rusça öğrenebilmesi de mümkündür. İstenildiği takdirde hazırlık sürecinde İngilizce eğitim veren üniversiteler de tercih edilerek eğitim hayatı sürdürülebilir. Ülkemizde gerçekleştirilen üniversite sınavından yüksek bir puan alma şansı aranmaksızın, Rusya’daki herhangi bir üniversitede eğitim alınabilir.

Rusya’da Üniversite Denklik Koşulları

Son yıllardaki ekonomik ve kültürel gelişmeler nedeniyle Rusya iyi bir üniversite hayatı için oldukça uygun bir ülkedir. Türkiye’den de pek çok öğrencinin Rusya’da eğitim aldığı bilinmektedir. Hem Türkiye’den hem farklı ülkelerden Rusya’yı üniversite için tercih etmenin sebebi de diploma denkliği olmaktadır. Türkiye denkliği olan Rus üniversitelerinde eğitim görmek için, üniversite sınavının ilk adımında 180 puan alma zorunluluğu söz konusudur. Sonrasında üniversite ve bölüm seçimi yapılarak başvuru formunun doldurulup, müracaat yapılması gereklidir. Başvuru için gerekli evraklar da tamamlandığı süre sonunda başvuru işlemleri tamamlanmış olur. Dünyanın en güçlü akademik sistemlerinden birini kurmuş olan Rusya, mühendislik ve fen alanında dünya sıralaması yapıldığında en üstlerde yer almaktadır.

Rus üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin dünyanın sayılı ülkelerinde iş bulmaları da buradan okumanın büyük imkanlarından biridir. Özellikle uygulamalı eğitime çok önem verilmesiyle birlikte işe hazır personellerin de yetişmesi söz konusu olduğundan, pek çok büyük şirketin ilgi odağı olduğunu da söylemek gerekir. Lisans eğitimi esnasında çalışma izni de alabilen öğrenciler iş hayatında da adından söz ettirmektedir.

Kategoriler

Son Yayınlanan Yazılar

Rusyada Okumak Hakkında

Üniversiteler

İletişim

Canlı Destek
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba
Nasıl Yardımcı olabilirim?